Mliečne zuby netreba umývať. Pravda alebo mýtus?

“Mliečne zuby netreba umývať, veď aj tak vypadnú.”

“Každodenné umývanie mliečnych zubov je prehnaná starostlivosť, ktorú propagujú mladé mamičky, zubné lekárky na internete.”

“Mliečne zuby nemajú korene, nekazia sa, takže ich netreba každý deň umývať!”

Autor výrokov: maminky, oteckovia, babičky …

Pravda alebo mýtus?

Zubný kaz je multifaktoriálne ochorenie a na jeho vzniku sa podieľa kariogénna bakteriálna flóra, jednoduché cukry na povrchu zubov. Proces tvorby kyselín vzniká v tzv zubnom povlaku, ktorý nie je zubnou kefkou odstránený.

Zubný povlak vzniká rovnako aj na mliečnom chrupe tak ako na trvalom, takže výrok, že mliečne zuby sa nekazia alebo, že ich nemusíme umývať je NESPRÁVNY.

Ak rodič, aspoň raz za 24 hodín neodstráni vzniknutý zubný povlak mechanicky zubnou kefkou /ideálne jednozväzkovou kefkou/ z povrchu mliečnych zubov, vystavuje svoje dieťatko riziku rozvoja včasného a rozsiahleho zubné kazu.

Neumyté zuby sa pokazia

Cieľom tohto článku je ukázať Vám ako to môže v detskej pusinke dopadnúť, ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete dieťatku každodenne zuby neumývať. Dôvodov, prečo deti nemajú často dostatočne, alebo vôbec umyté zuby je viacero. Nasledujúce riadky a fotodokumentácia majú slúžiť motivačne, pretože rodičia svoje príbehy a snímky poskytli dobrovoľne práve preto, aby Vás motivovali k tomu, aby ste neurobili podobné chyby v starostlivosti o zuby Vašich detí, ako urobili oni.

Touto cestou sa chcem spomínaným rodičom poďakovať za zaslanie a zároveň aj za súhlas s ďalším zverejnením ich príbehov pre moje vzdelávacie účely.

Vaše príbehy:

Dievčatko, vek 2 roky

“Nie je to typický príklad nečistenia zubov. Zúbky som od mala čistila, teda snažila som sa. Bol to ťažký a večný boj. Tým pádom som to vždy len tak prebehla, však to stačí.
V roku a pol sa začali ukazovať prvé škvrny na zuboch. Netušila som čo to je, s detským zubným kazom som sa nikdy nestretla, ani osobne ani na internete. Keď som si teda naštudovala a zistila, že čo to je zubný kaz, hľadala som príčinu prečo a ako je to možné. 

S odstupom času si viem priznať, že to bolo tým lajdáckym čistením.”

Maminka č. 1

Dievčatko, vek 1,5 roka a nesprávna čistiaca pomôcka

“Zúbky jsme čistili, ale dlouho jen prstáčkem. Teprve tak v roce a 4 měsících jsme narazili na Váš profil a začali sme pořádne řešiť a čistiť…

Bylo to spíš nedostatkem informací. Malá byla na první prohlídce u zubáře v 11 měsících, to měla teprve 2 zuby a nic moc nám tam neporadili…”

Chlapček, vek 5 rokov

“Veľmi zle počas korony, sme mali prírastok, homeschooling a bolo to tak rýchle a stresujúce obdobie pre mňa, že som 5 ročného syna nechala čistiť si zuby samého a zabudla som občas dočistiť a následky sú strašné.

Veľmi si to vyčítam a obávam sa, že zúbky budú musieť ísť von.

Chlapček, ktorý si nenechal vyčistiť zubky

“My sme dlho zápasili s umývaním. Synovi vyšli horné zuby skoro a absolútne nespolupracoval. Váš profil som objavila až po funuse a teraz má horné 4 zuby s poškodenou sklovinou. Aktuálne spolupracuje lepšie aj keď občas protestuje, no aj tak zuby dočisťujem.”

Dospelá 30 ročná žena, ktorú následky zanedbaného mliečneho chrupu trápia do dnešného dňa

Mne nečistili zuby. Mliečne pokazené. Chýbal mi návyk. Trvalé takmer každý má plombu, aj dve. Nevyrástli mi päťky. Takže tam mám diery.

Mám 30 rokov a zo zubára mám taký strach, že ešte 20 ročná som plakala už v čakárni.”

Ak sa budeme riadiť pravidlom, "čisté zuby sa nekazia", trošku sladkého môžeme dopriať aj detičkám. V zdravej miere, množstve, frekvencii, NIKDY nie ako pravidelná náhrada hlavného jedla a nezabudajme deťom zuby čistiť, dočisťovať alebo kontrolovať s ohľadom na ich vek. Pri lepivejších sladkostiach, je vhodné zúbky po ich konzumácii vyčistiť a zvyšky odstrániť.