Čo je elmex® gelée a k čomu sa používa?

Môžem pre mojho 3 ročného synčeka, ktorý má v puse už niekoľko kazov, použiť na tieto kazy eelmex® gelée? Je tento prípravok vhodný aj pre malé deti? Ako ho máme presne používať, aby sme sebe alebo našim deťom neublížili?

Prípravok elmex® gelée je dentálny gél, ktorý obsahuje aminfluoridy a je určený k miestnej fluoridácií = posilneniu zubnej skloviny.

Obsahuje až 12 500ppm F-

Prípravok elmex® gelée je vysoko koncentrovaný dentálny gél, ktorý obsahuje takmer 10× vyššie množstvo fluoridov než bežná zubná pasta určená pre dospelých (zubná pasta určená pre dospelých obsahuje približne okolo 1400ppm F-).  Práve vďaka tejto vysokej koncentrácii efektívne fluoriduje, remineralizuje a posilňuje zubnú sklovinu.

Fluoridy sa vďaka svojej  priľnavosti k tvrdým zubným tkanivám hromadia v ich vonkajších vrstvách a znižujú tak rozpustnosť skloviny. Súčasne pôsobia proti baktériám, keďže znižujú alebo potlačujú ich aktivitu v zubnom plaku.

Remineralizačný prípravok vhodný pre deti mladších ako 6 rokov je popísaný v nasledujúcom článku. Pre deti vhodný prípravok podobného účinku je GC TOOTH MOUSSE. Jeho protikazový účinok funguje na odlišnom mechanizme ako prípravok elmex® gelée, keďže neobsahuje F ióny.

V článku nájdete presné pokyny k správnemu a efektívnemu používaniu aj pre tie najmenšie detičky.

Remineralizačné gély s vysokým obsahom F iónov nie sú pre deti vhodné, keďže ich zvýšené prehĺtanie môže negatívne ovplyvniť všetky vyvíjajúce zuby v kosti a spôsobiť v rôznej miere v fluorózu.

Vajíčkový test účinnosti elmex® gelée

Účinnosť fluoridových iónov na povrchu zubov vieme dokázať pomocou jednoduchého vajíčkového pokusu.

KROK 1

Naša zubná sklovina má podobnú štruktúru ako vaječná škrupinka. Vezmeme vajíčko a umiestnime ho na 5 minút do kalíšku na vajíčka, ktorý obsahuje elmex® gelée.

 

KROK 2

Potom ho umiestnime do pohára s octom. Bublinky ukazujú počínajúce rozkladanie neošetrenej časti vaječné škrupinky. Časť ošetrená elmex® gelée je naproti tomu pred útokom kyseliny ochránená.

KROK 3

Rovnako ako elmex® gelée bráni porušeniu vaječnej škrupinky, posilňuje tento gél vďaka obsahu vysoko účinných aminfluoridov naše zuby a chráni ich pred útokmi kyselín.

VŠETKY JEHO ÚČINKY FUNGUJÚ LEN AK SA APLIKUJE NA ČISTÝ POVRCH ZUBA.

/na špinavých neumytých zuboch účinky neprenikajú k tvrdým zubným tkanivám, používajte gél buď ako náhradu zubnej pasty a jedenkrát do týždňa ju naneste na povrch zubov pomocou zubnej kefky, alebo gél nanášajte po klasickom vyčistení chrupu/

Dávkovanie a spôsob použitia elmex® gelée pre deti 6+

Jedenkrát za týždeň na zubnú kefku naneste približne 0,5 g gélu = 1cm, veľkosť hrášku, (cca 6,25mg fluoridu) a rozotrite po povrchu zubov po dobu 2 minút. Kľudne si dieťa môže v tento jeden stanovený deň v týždni umývať zuby namiesto klasickej pasty týmto gélom. Toto čistenie načasujte ako úplne poslednú aktivitu pred spánkom.

Deti nemajú prípravok prehĺtať. Po 2 minútach je potrebné ľahko prepláchnuť ústa. Deti vo veku 6-8 rokov nesmú používať bez dospelej osoby.

Dávkovanie a spôsob použitia elmex® gelée pre dospelých

Jedenkrát za týždeň na zubnú kefku naneste približne 0,5 g gélu = 1cm, veľkosť hrášku, (cca 6,25mg fluoridu) a rozotrite po povrchu zubov po dobu 2 minút. Kľudne si môžete v tento jeden stanovený deň v týždni umývať zuby namiesto klasickej pasty týmto gélom. Toto čistenie načasujte ako úplne poslednú aktivitu pred spánkom.

Po 2 minútach prebytok gélu vypľujte a v prípade potreby len veľmi ľahko prepláchnite ústa. (Účinnosť je vyššia ak nevyplachujete).

Prípravok zoženiete v lekárni, nie je viazaný na lekárky predpis. Prípravok nie je vhodný na každodenné používanie. Jeho nevhodné používanie môže viesť k fluoróze rôzneho stupňa. Pred prvým použitím si samozrejme prečítajte príbalový leták.