Zuby už pri narodení dieťatka? Aj to je možné.

Napadlo Vás už niekedy, že by sa vám mohlo narodiť dieťatko rovno s prerezanými zúbkami? Asi nie. Je to síce výnimočná záležitosť, ale áno, niektoré bábätká prichádzajú na svet už so zúbkami.

Tak takéto ste ešte nevideli, že? Tzv. Predmliečne, kongenitálne zuby, dentes praelactales /nejednotný názov/ sa vyskytujú v detských novorodeneckých pusinkách veľmi vzácne. Literatúra uvádza približne jeden prípad na každé 2000. – 3000. narodené dieťa.
 
Zub môže byť prerezaný už pri pôrode, čiže zúbok sa prerezal už v maminkinom brušku, alebo sa objavuje – prerezáva v novorodeneckom období, čiže do 30 dní od narodenia. V 85% prípadov sa zub objavuje v dolnom zubnom oblúku a je to dolný stredný rezák. Nejedná sa o pravé mliečne zuby, ale zväčša sú to “len” belavé/žlté masy zrohovatelého epitelu na ďasnovom výbežku, ktoré pripomínajú korunky zubov. Veľmi často sú pohyblivé, kývu sa, keďže málokedy majú vyvinuté aj korene.
Takéto zúbky sú často veľmi slabo mineralizované, majú hypomineralizovanú, hypoplastickú sklovinu, ktorá sa vplyvom kyselín veľmi ľahko rozpúšťa.

Ajkeď na prvý pohľad tento stav môže pôsobiť zaujímavo a milo, mamičku a dieťatko takýto skoro objavený zub v puse môže aj pekne potrápiť. V súvise s takýmto včasným ich výskytom zuba v pusinke môže dôjsť ku komplikáciám. Zub v novorodeneckej pusinke môže spôsobiť problémy s dojčením, správnym prisatím dieťatka, samozrejme môže opakovane poraniť prsnú bradavku maminky. Ostrá hrana “zuba” môže poraniť aj podjazykovú uzdičku či ústnu spodinu dieťatka.
 
Literatúry upozorňujú aj na riziko prehltnutia či aspirácie pri samovoľnom uvoľnení zuba z ďasnového výbežku.
 
Pri tejto diagnóze však nie je jednoznačne stanovený terapeutický postup. Najčastejšie sa pristupuje k včasnému odstráneniu tohto kongenitálneho zúbku. Každý prípad sa individuálne posudzuje a vyšetruje. Na základe výsledku vyšetrení sa volí ďalší postup a osud tohto vzácneho nálezu v detskej pusinke.