Viete prečo si deti nechcú umývať zuby?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že prečo práve Vaše dieťatko vo veku batoľaťa pri čistení zubov nespolupracuje? Prečo vníma tento hygienický návyk tak negatívne a odmietavo? Prečo si maličké deti nechcú umývať zuby? Myslíte si, že robíte niečo nesprávne?

IMG_7566

V úplne prvom rade. Najdôležitejšie pre Vaše pochopenie a ukľudnenie: 

Čistenie zdravých detských zubov nie je bolestivé

 Ajkeď dieťatko poplačkáva, nie preto, že svojim deťom spôsobujete bolesť. Ich tento hygienický návyk nebolí.


Tak, ale aký je pravý dôvod prečo plače, keď ho čistenie zubov nebolí?

Ak chcete tento problém a túto sťaženú situáciu vyriešiť v prvom rade sa musíte zamyslieť, čo asi tá malá hlavička vidí a cíti, keď večer siahnete po zubnej kefke:

  •  Deti sa prirodzene a inštiktívne boja a sú opatrné všetkého neznámeho a nového, čistenie zubov môže byť nová, dokonca s prerezávaním ďalších zubov, predlžujúca sa aktivita, a preto ich odmietanie môže nastať aj neskôr, hoci zo začiatku so zubnou kefkou v pusinke nemali žiadny problém, je to pre nich zmena rutiny
  • Počas tohto hygienického návyku v ústach vnímajú nové pocitové vnemy zo štetín zubnej kefky, možné šteklenie mäkkých tkanív či podnebia, nechutí im zubná kefka, alebo im môže prekážať nepríjemná chuť zubnej pasty
  • Možno sa prerezáva nový zub a dieťa nechce dovoliť vsunúť kefku z obavy z bolesti

Tieto pocity deti väčšinou nevnímajú ako príjemné, a maximálne sa sústreďujú nato aby to prestalo. Tu je vhodné tieto senzitívne vnemy presunúť niekam inam. Ak má dieťa niečo v ruke, môže svoje upriamenie presunúť z úst a zubnej kefky.

  • keďže zuby by mali byť posledné pred spaním, najčastejšie deti nespolupracujú, lebo sú unavené a čistenie zubov je posledné, čo by ich upokojilo a pripravilo na spánok
  • deti sa nudia, ich hlavným cieľom dňa je sa zabávať a túto činnosť (ako aj iné hygienické úkony) nevnímajú ako najzábavnejšiu časť dňa
  • všetko chcú mať pod kontrolou, mať vedúcu pozíciu, a to aj tie pár mesačné bábätká. Len sa zamyslite ako si poplačú, keď ich z náručia položíte na zem. Čistenie zubov je mimo ich kontroly v ich osobnej intímnej časti tela, kde Vás nechcú púšťať. Moja malá Rebi  mesačná sa bráni ajkeď jej chcem utrieť z pusy zvyšky jedla.

Všetky tieto reakcie sú úplne prirodzené a detský plač je najprirodzenejšou formou odmietania čohokoľvek…
Skúste sa pozrieť pod povrch ich odmietania, podľa toho zvoliť cestu a priviesť ich na tvorbu pozitívneho vzťahu s akýmkoľvek návykom alebo činnosťou.

U niekoho stačí zaviesť/ vymeniť zubnú pastu, kúpiť svietiacu kefku, knižku alebo zmeniť polohu. Vložiť do ruky mobil, zaujímavý, nový alebo zakázaný predmet. Komunikujte s deťmi, akonáhle máte pocit že dostanete akúkoľvek odpoveď, neváhajte sa pýtať, prečo dieťa nechce. A viem, že práve na Vaše dieťa nezabralo nič, iba čas a že ste vytrvala…

Deti nerozumejú nášmu svetu, kde existuje kopa úkonov, ktoré sa robiť musia. Podľa ich veku a schopnosti porozumenia sa im snažíme vysvetliť, prečo musia jesť, kakať, cikať, prebaliť sa, použiť nočník…

Záverom, zuby sa čistiť musia. Teda, mali by sa, ak ich chceme mať zdravé. Inak to nejde. A či bude mať traumu z čistenia zubov ak to urobíte ajkeď plače? Ja osobne som sa nikdy nestretla so žiadnou osobou ktorá by o tom niekedy čo i len počula. /môj pohľad a skúsenosť/. Ale stále je to len na Vás akou formou svoje dieťa vnímate, ako ho učíte k čomukoľvek a nielen k základným hygienickým návykom (zuby, vlasy, nechty, uši – premňa súčasť základnej starostlivosti).

Viem, že akákoľvek nepríjemná, bolestivá aktivita ktorú musíte pre zdravie Vášho dieťaťa sa dá vykonať s láskou a porozumením. Mám totižto doma dve deti, ktoré nadovšetko milujem a nikdy by som im neurobila nič, čo by im ublížilo. Preto im čistím aj zuby, ak treba rúčky zafixujem, lebo ak by som im to neurobila, tak by traumu z pokazených zubov určite mali. A to viete skadiaľ viem? Lebo som zubná lekárka…

Videolekcie na túto tému ste už videli?