U batoliat je to typický jav pri každom objavenom novom zúbku. Prvé zvuky škrípania zubov môžeme spozorovať pri prerezaní prvých horných a dolných rezákov, kedy môže dôjsť ku kontaktu dvoch klopkajúcich, tvrdých pre dieťatko nových štruktúr, s ktorými sa dieťatko práve škrípaním zubov, zoznamuje.
V neskoršom veku batoľaťa sa nepríjemný zvyk môže objaviť, napríklad, keď sa začne prerezávať na jednej strane zadná stolička a je inej výšky ako identická stolička na druhej strane/ – tento stav vzniká keďže zhryzové pomery medzi horným a dolným zubným oblúkom nie sú vo svojej definitívnej podobe.
Detičky tento jav vnímajú často ako diskomfort, objavujú niečo nové v puse a najčastejšou reakciou na tento stav, je škrípanie a zatínanie zubov.
Táto forma bruxismu je zväčša dočasná, po niekoľkých dňoch, týždňov, spontánne ústúpi a dieťatko si na nový zub zvykne. Pri najhorších a najintenzívnejších stavoch môže dôjsť v dôsledku škrípania zubov až k ulomeniu, odštiepeniu hrany zuba. Zväčša nie je na taktomto mliečnom zube nevyhnutný žiadny odborný zásah.
Pozrite si nasledujúce video, ako škrípala aj moja dcérka pri prvom kontakte horných a dolných rezákov.