Moje dieťa škrípe zúbkami. Je potrebné sa obávať?

Keď sa rodič pozrie na svoje spiace dieťa, chce počuť zvuky sladkých snov: ľahké dýchanie a možno občasný povzdych. Niektorí rodičia, ale počujú tvrdšie zvuky zatíňania a škrípania zubov, ktoré sa u detí bežne vyskytujú, niekedy aj v priebehu dňa. Odborne to nazývame bruxizmus.

Bruxizmus je lekársky výraz pre škrípanie zubov, alebo zaťatie čeľuste a sánky. Je to súbor úkonov žuvacích svalov, ktoré pre jedinca neprinášajú žiaden úžitok.

Mnoho detí škrípe zubami. Odborné články uvádzajú, že až 30% detí zatína zuby alebo škrípe zubami. Vo veku 10 – 12 mesiacov dokonca až 50% detí.

S bruxizmom sa môžeme stretnúť v noci ale aj cez deň. Nočné škrípanie je považované za poruchu spánku a vedie k častejšiemu prebúdzaniu. Dieťa má preto narušené denné fungovanie, ktoré sa prejaví poruchami pozornosti a správania.

Odborníci si nie sú istí, prečo sa bruxizmus rozvíja.

Príčiny bruxizmu:

1. Prerezávanie zúbkov /mliečnych aj trvalých/

 U batoliat je to typický jav pri každom objavenom novom zúbku. Prvé zvuky škrípania zubov môžeme spozorovať pri prerezaní prvých horných a dolných rezákov, kedy môže dôjsť ku kontaktu dvoch klopkajúcich, tvrdých pre dieťatko nových štruktúr, s ktorými sa dieťatko práve škrípaním zubov, zoznamuje.

V neskoršom veku batoľaťa  sa nepríjemný zvyk môže objaviť, napríklad, keď sa začne prerezávať na jednej strane zadná stolička a je inej výšky ako identická stolička na druhej strane/ – tento stav vzniká keďže zhryzové pomery medzi horným a dolným zubným oblúkom nie sú vo svojej definitívnej podobe.

Detičky tento jav vnímajú často ako diskomfort, objavujú niečo nové v puse a najčastejšou reakciou na tento stav, je škrípanie a zatínanie zubov.

Táto forma bruxismu je zväčša dočasná, po niekoľkých dňoch, týždňov, spontánne ústúpi a dieťatko si na nový zub zvykne. Pri najhorších a najintenzívnejších stavoch môže dôjsť v dôsledku škrípania zubov až k ulomeniu, odštiepeniu hrany zuba. Zväčša nie je na taktomto mliečnom zube nevyhnutný žiadny odborný zásah.

Pozrite si nasledujúce video, ako škrípala aj moja dcérka pri prvom kontakte horných a dolných rezákov.

2. Emocionálny stres a úzkosť

Emocionálny stres a úzkosť je častou príčinou škrípania zubov pri väčších deťoch a u dospelých pacientov. Dieťa sa napríklad môže obávať testu v škole alebo zmeny v zaužívanom postupe (nový súrodenec alebo nový učiteľ). Aj hádky s rodičmi a súrodencami môžu spôsobiť dostatok stresu na to, aby sa zlozvyk rozvinul.

3. Reakcia na bolesť

Niektoré deti to robia ako reakciu na bolesť, napríklad z bolesti pri infekciách uší alebo zúbkov a škrípaním zúbkov majú snahu kompenzovať nepríjemné vnemy.

4. Sústredenosť

Bruxizmus sa môže objaviť aj vtedy, ak keď je dieťa veľmi sústredené na nejakú činnosť, alebo je v napätí.

5. Nosohltanová mandľa

Prekážka v dýchaní ako príčina porúch spánku /napríklad ústne dýchanie/ a s tým súvisiace škrípanie zubov:

Škrípanie zubov sa môže objaviť aj pri detičkách, ktoré majú zväčšenú nosohltanovú mandľu. Táto hypertrofia /zväčšenie/ nosohltanovej mandle sa typickejšie prejavuje, častými infekciami, ústnym dýchaním, poruchami spánku alebo chrápaním detičiek.

 

Dôsledky bruxizmu:

Zvyčajne je najväčšou nepríjemnosťou iba to, že nepríjemný zvuk obťažuje ostatných členov rodiny. Deti dokonca veľmi často škrípanie „zintenzívnia „ keď na to rodič začne upozorňovať. Ja osobne mám pocit, že moja dcéra to už v určitom období robila len naschvál.

V niektorých prípadoch môže nočné škrípanie a zatínanie opotrebovať zubnú sklovinu, odštiepiť hrany zubov, zvýšiť citlivosť na studené a teplé pokrmy, v niektorých prípadoch sa zuby môžu odlomiť až tak, že odhalia zubnú dreň /v zube presvitá „niečo ružové“/

Ďalším častým následkom je stuhnutosť tvárových svalov, predovšetkým ak škrípanie prevláda v noci, ráno a doobedie môžete spozorovať stuhnutie až bolesť žuvacích svalov, pri intenzívnom zlozvyku to môže spôsobovať až silné bolesti tváre, ktoré môžu vyústiť problémy s temporomandibulárnym kĺbom, bolesťami hlavy alebo uší.

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť akým spôsobom môže intenzívne a dlhodobé škrípanie zubov ovplyvniť zubné tkanivá, či žuvacie svalstvo.

Liečba bruxizmu:

Pretože určitý bruxizmus je prirodzenou reakciou dieťaťa na rast a vývoj, väčšine prípadov sa v mliečnom chrupe nedá zabrániť /musia si tým detičky a tým pádom aj Vy, prejsť/. Škrípanie zubov batoliat sa nelieči, zlozvyk postupne s úpravou zhryzových pomerov sám vymizne. Ak Váš drobec škrípe zubami, skúste mu v tých chvíľach ponúknuť hryzátko alebo zubnú kefku, ktoré môže ohryzkávať.

 

V prípadoch, keď škrípanie a zatínanie spôsobuje až bolesti tvárových svalov alebo poškodzuje zuby, môžu zubní lekári predpísať špeciálny nočný chránič – dlahu. Nočný chránič je vyformovaný podľa zubov dieťaťa a je podobný chráničom, ktoré nosia športovci. K tejto liečbe sa však pristupuje častejšie vo veku detí, keď škrípanie zubov ohrozuje už trvalý chrup.

 

Ďalšie tipy ako pomôcť deťom s bruxizmom:

Či stojí za bruxizmom fyzická alebo psychická príčina, niektoré formy škrípania vieme kontrolovať, napríklad nočný bruxizmus relaxáciou pred spanímteplý kúpeľ alebo sprcha, počúvaním pár minút upokojujúcej hudby alebo čítaním knihy,dalej ľahká prechádzka po večeri môže zlepšiť spánok, skúste minimalizovať hluk a svetlo v spálni a zaistiť vhodnú teplotu – najlepšie 18-20 °C

Bruxizmus vyvolaný stresom vieme kontrolovať a liečiť. Primárnym krokom je presné zistenie, čo trápi Vaše dieťatko. S deťmi pravidelne hovorte o ich pocitoch a pomôžte im vyrovnať sa so stresom.

Väčšina detí zo zlozvyku vyrastie bez odborného zásahu.